Sięgnęłam po książkę „Lustrzane odbicie” autorstwa Tana French w nadziei na fabułę trzymającą w napięciu z wątkiem kryminalnym, ale …

Uhonorowana wieloma nagrodami literackimi autorka pięciu bestsellerów – liczyłam na bardzo wiele podejmując się czytania. Sam koncept powieści oparty o policjantkę wcielająca się w rolę sobowtóra jest szalenie intrygujący. Głównym bohaterom też trudno odmówić bogatej osobowości, niesztampowego podejścia do życia oraz intelektu. Mistyfikacja odgrywana przez dublińskich policjantów, mająca na celu odkrycie sprawców morderstwa na jednej z mieszkanek uroczego starego domu z duszą również wydaje się intrygująca. Jednak całość niestety rozczarowuje.

Polecamy – Recenzja: Książka o (nie)spełnionych kobietach – „Matka swojej córki” Iwona Żytkowiak

Z jednej strony pojawiają się oniryczne opisy atmosfery panującej w domu -ostoi oraz niezwykłych relacji łączących głównych bohaterów, a z drugiej fabuła jest przydługa, wątki rozwleczone, pełne dygresji, które trudno śledzić. Przypomina to trochę filmowanie z wolnej reki, które mimo iż jest techniką ciekawą to nuży po chwili obserwacji.

Polecam – RECENZJA: „Człowiek zawsze kicha dwa razy, masażysta też” Agnieszki Dydycz
Jedno jest pewne, w tej książce nic nie jest takie jak się wydaje. Inaczej jednak być nie może  skoro główna bohaterka,  aby odkryć prawdę powtórnie udaje zupełnie inną osobę i wnika, nie w szeregi mafii, czy bandy lecz zwykłych młodych ludzi, którzy okazują się mieć nietypowy pomysł na życie. Do tego dochodzi szalenie inteligentny, arogancji szef tajnych operacji, który nie waha się stawiać wszystko na jedną kartę, nawet jeśli gra okazuje się wielce ryzykowna.

Rozwikłanie zagadki, co łączy czwórkę podejrzanych, przyjaciół ofiary zajmuje ponad 550 stron, bowiem wątek główny przeplata się z retrospekcjami z życia detektyw udającej ich cudem ocaloną współlokatorkę.
Fanom Tany French lub skomplikowanych historii o podłożu psychologicznym – polecam. Zwykłym „zjadaczom kryminałów” radzę się zastanowić, bowiem recenzji The Times, że „Lustrzane odbicie” to książka fascynująca nie podzielam.

Tłumaczenie: Paweł Wieczorek

Cykl: Zdążyć przed zmrokiem (tom2)

Wydawnictwo: Albatros

Zobacz również – RECENZJA: „Godzina wychowawcza – rozmowy o polskiej szkole” – Aleksandra Szyłło

Author Tana French pictured in Dublin's Grafton St.KOB.3/4/8

Author Tana French pictured in Dublin’s Grafton

Bądź na bieżąco z przeKulturą – polub Nas na Facebooku.

Komentarze

komentarz(y)

Nie ma więcej wpisów