Piękna książka nie tylko na okładce – poznaj naszą recenzję książki Linnea Dunne – „Lagom. Szwedzka sztuka życia”.

Do sięgnięcia po tę książkę skłoniło mnie piękne wydanie na ekologicznym papierze, poręczny format i kojące duszę, estetyczne rysunki na okładce. Na szczęście wnętrze okazało się równie interesujące. Spodobała mi się nie tylko uporządkowana, acz nie do przesady, struktura książki, ale również bogata oprawa ilustracyjna obrazująca poszczególne tematy. Czytelnik z przyjemnością ogląda zdjęcia tradycyjnych szwedzkich potraw, typowego skandynawskiego designu czy scenek rodzajowych.

Polecamy  – RECENZJA: „Godzina wychowawcza – rozmowy o polskiej szkole” – Aleksandra Szyłło
Czym jest Lagom? W skrócie równowagą życiową a dokładnie rzecz biorąc właściwym życiem tj.takim, w którym wszystkiego jest nie za mało, nie za dużo a w sam raz. Autorka z pochodzenia Szwedka, która wyemigrowała do Irlandii, gdzie założyła rodzinę, z lekkością opisuje swoje odkrywanie prawdy lagom i różnic między narodami żyjącymi według tej filozofii i pozostałymi. W niezwykle przystępny sposób wyjaśnia kultowe terminy takie jak fika, czyli przerwa na kawę, którą Szwedzi celebrują z wielkim pietyzmem. W książce odnajdziemy również spoor przepisów na tradycyjne przysmaki, takie jak bułeczki, cynamonowe, czy chleb żytni. Dowiemy się też dlaczego aktywność fizyczna staje się coraz popularniejsza w Szwecji i jakie formy ruchu są preferowane.

Polecamy – Recenzja: Książka o (nie)spełnionych kobietach – „Matka swojej córki” Iwona Żytkowiak
Przyznam, że niektóre fragmenty opisujące podejście do pracy czy politykę socjalną mogą się wydawać nieco szokujące dla Polaka pracującego w korporacji i stroniącego od korzystania ze zwolnień chorobowych, ale po namyśle trzeba przyznać, że podejście lagom promujące work-live balance, relacyjność i dbałość o swoją dietę i sprawność oraz czyste środowisko mają jak najbardziej sens.
Książka wciąga i skłania do refleksji, tym bardziej, że wydaje się, ze nie trzeba wiele wysiłku by wieść lepsze życie zgodnie z lagom. Ot wychodzić punktualnie z pracy, ograniczyć nadmierną konsumpcję czy zaprosić przyjaciół na składkową kolację. Proste, przyjemne i osiągalne – a to właśnie istota LAGOM 🙂

Wydawnictwo – Burda Publishing Polska
Tłumaczenie – Agata Trzcińska-Hildebrandt

Zobacz również –  RECENZJA: „Lustrzane odbicie” autorstwa Tana French

Komentarze

komentarz(y)

Nie ma więcej wpisów