Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, ukazała się książka dziennikarki Marty Kielczyk „# WPADKI @ grzechy językowe w mediach”.

 

Książka opisuje i komentuje najczęściej popełniane współcześnie błędy językowe, dodatkowo przytacza ich właściwe zastosowanie. „#WPADKI @grzechy językowe w mediach” jest pozycją przydatną nie tylko osobom związanym z mediami, jest użyteczna dla każdego ceniącego sobie posługiwanie się piękną polszczyzną.

Inspiracją do napisania książki była moja praca. Spotykając się na co dzień z pewną nieporadnością językową lub po prostu złymi nawykami zaczęłam je spisywać, tworząc swoisty katalog najczęściej popełnianych błędów. Dodanie do nich zasad językowych było początkiem powstawania książki. Do dalszej pracy zachęcały mnie pierwsze recenzje osób związanych z branżą mediów, które szczególnie doceniały praktyczny walor takiej publikacji – wyjaśnia Marta Kielczyk. 

Książka Marty Kielczyk podzielona jest na rozdziały „Edycja”, „SMS”, „Około” itp., które opatrzone są podrozdziałami, w których podane są poprawne formy i akcenty danego słowa i wyrażenia.

Polecamy: RECENZJA: Ten tytuł Was nie zmyli, to naprawdę „Krótka historia prawie wszystkiego”

Poniżej przedstawiamy fragment książki:

# COFAĆ SIĘ BEZ „DO TYŁU”

akwen bez „wodny” — wrócić bez „z powrotem” — dzień bez „dzisiejszy”

@ klasyczny pleonazm

Nie ukrywajmy, sporo jest osób, którym zdarzyło się nie tylko cofać, ale nawet robić to do tyłu. Jakby dało się inaczej cofać. Prawda jest taka, że łatwo się z tym osłuchać — niejednemu w mediach w końcu się to zdarzyło, łatwo wpada w ucho, nieźle brzmi, ma rytm. Do tego stopnia, że samemu „cofaniu” czegoś zaczyna brakować. Ile to się trzeba „nazastanawiać”, żeby porzucić „do tyłu”. Czasem się udaje. To taki sam pleonazm, co „akwen wodny” czy „wrócić z powrotem”. Albo jeszcze lepiej: „dzień dzisiejszy” — ulubiony zwrot urzędników. Takie klonowanie przez powtarzanie. Typowy miłośnik pleonazmów nie cofnie się przed niczym, nawet „zabiciem na śmierć”.

Autor: Marta Kielczyk – dziennikarka telewizyjna i radiowa. Od lat związana z Panoramą w TVP2, także z TVP.

Książka została wydana za pośrednictwem „Ridero” – inteligentnego systemu wydawniczego dla niezależnych autorów. Książkę w wersji drukowanej można zamówić w serwisie alimero.pl, a w wersji elektronicznej na wszelkie urządzenia mobilne można kupić m.in. na stronach empik.com, publio.pl, virtualo.pl, ravelo.pl, gandalf.com.pl.

Zobacz również – RECENZJA: Książka warta przeczytania. Sarah Waters – „Za Ścianą”

Marta Kielczyk_książka_fot. Adam Danisz, Gabriel Bugajny, Studio69_3fot. informacja prasowa

Bądź na bieżąco z dobrą książką – polub nas na facebook’u!

 

Komentarze

komentarz(y)

Nie ma więcej wpisów