Gazeta „Przekrój” po 3 latach przerwy wraca na półki sklepowe. Tym razem nie będzie jednak wydawana jako tygodnik. Każdy kolejny numer przeczytamy co kwartał.

ZARYS HISTORII

„Przekrój” trafił po raz pierwszy do sprzedaży 15 kwietnia 1945 roku. Pierwszym i wieloletnim redaktorem naczelnym tygodnika był Marian Eile – dziennikarz, satyryk i malarz. Stworzył on pismo, które stało się swoistym oknem na „zachodni świat”, które kształtowało polską inteligencję w czasach PRL. Współpracowały z nim takie persony jak Jan Brzechwa, Konstanty Ildefons Gałczyński, Leopold Staff, czy Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. Periodyk utrzymywał ogromną popularność aż do roku 2002. Niestety, właśnie wtedy gazeta została wykupiona przez koncern Edipresse Polska. Siedziba została przeniesiona z Krakowa do Warszawy i znacząco zmieniono charakterystyczny styl pisma, przez co w rezultacie zmieniła się niemal cała ekipa redakcyjna. Popularność zaczęła spadać, a ostatni numer został wydany 30 września 2013 roku.

NOWY POCZĄTEK

Tuż po wydaniu ostatniego numeru tygodnika redakcję nad nim przejął Tomasz Niewiadomski, który przez ostatnie lata nadzorował prace nad zmianą pisma – m.in powrotem do jego starego stylu. Od dłuższego czasu było wiadome, iż pismo będzie znów wydawane, lecz nikt nie znał szczegółów. W ciągu trzech lat jedyną aktywnością na fanpage’u „Przekroju”na Facebook’u było regularne wstawianie archiwalnych okładek i grafik gazety, aż do tego jednego postu, który ucieszył rzeszę fanów: „PRZEKRÓJ wraca!” ogłosił moderator strony. „Kwartalnik „Przekrój” będzie dostępny w ponad 8 tys. punktów sprzedaży, od 19 grudnia 2016 roku.”

Komentarze

komentarz(y)

Nie ma więcej wpisów