Kilkanaście dni temu, dokładnie 6 lutego wszyscy składaliśmy najserdeczniejsze życie Danucie Szaflarskiej z okazji 102 urodzin. Niespodziewanie, kilkanaście minut temu w sieci pojawiła się zaskakująca i smutna wiadomość o jej nagłej śmierci. Informację przekazał  zespół Teatru Rozmaitości w Warszawie, z którym aktorka była związana zawodowo od 2 lat.

W imieniu rodziny i całego zespołu TR informujemy, że dziś po południu odeszła Danuta Szaflarska – aktorka TR Warszawa, nasza najukochańsza, najmilsza Danusia. Miała 102 lata. Była w naszym zespole od 2010 roku. Kiedy dwa lata temu obchodziła 100 urodziny, zaśpiewaliśmy jej „200 lat”. To był niezwykły dar, być i pracować z Nią. Wnosiła do naszego teatru serce, wrażliwość i artystyczną energię, a zarazem świadomość tradycji i kultury teatralnej. Łączyła nas z przeszłością, a jednocześnie kierowała w przyszłość. Sama przekraczała granice wieku, tak jakby czas dla niej nie istniał. Kochaliśmy ją za humor i ciętą ironię, dystans do siebie i życia. Ale także za powagę, z jaką traktowała swoją pracę. Danusiu, zostaniesz z nami na zawsze. Nasz najnowszy spektakl: G.E.N | premiera dedykujemy Twojej pamięci. Mocno wierzymy, że teraz uwolniona i szczęśliwa rozpływasz się w odwiecznej energii życia i na zawsze będzie z nami!

Szaflarska na przestrzeni życia wystąpiła w wielu filmach. Na jej koncie są role m.in. w  filmach: “Ludzie z pociągu” Kazimierza Kutza (1961), “Wsteczny bieg” Laco Adamika (1978), “Dolina Issy” Tadeusza Konwickiego (1982), “Korczak” Andrzeja Wajdy (1990), “Pożegnanie z Marią” Filipa Zylbera (1993), “Diabły, Diabły” (1992) oraz “Pora umierać” (2007) Doroty Kędzierzawskiej, “Żółty szalik” Janusza Morgensterna (2000), “Jeszcze nie wieczór” Jacka Bławuta (2008), “Ile waży Koń Trojański” Juliusza Machulskiego (2008), “Janosik. Prawdziwa historia” Agnieszki Holland i Katarzyny Adamik (2009) oraz “Mama i inne cudaki z mojej rodziny” (2015) w reż. Ibolya Fekete

Komentarze

komentarz(y)

Nie ma więcej wpisów